Trzymaj formę!

Trzymaj formę! To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program „Trzymaj formę” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Uczniowie klas 5 – 8 w ramach realizacji XIV już edycji programu poznają grupy produktów żywnościowych, składniki odżywcze, zasady zbilansowanej diety, wpływ regularnej aktywności fizycznej na pracę mózgu, większe możliwości poznawcze, przeciwdziałanie stresowi, poprawę stanu zdrowia i jakże ważnego szczególnie dla młodzieży wyglądu ciała. Im wcześniej zadbamy o dobry wygląd i kondycję, tym łatwiej będzie to kontynuować w przyszłości. Podczas zajęć przyrody, biologii, techniki, świetlicy, lekcji z pielęgniarką szkolną uczniowie analizowali Talerz Zdrowia, wykonywali projekty Piramidy Zdrowia, poznawali etykiety produktów żywnościowych jako źródło ważnych informacji, sposoby znakowania żywności. Uczą się, jak przechowywać produkty w domu i nie marnować żywności. Na zajęciach z pedagogiem szkolnym zrealizowali projekt pt. „Mój styl to zdrowie”. Wykonali m.in. plansze p. t. „ 10 oznak, że spożywasz za dużo cukru „ i „Zawartość cukru w napojach”. W ramach korelacji przedmiotów j. polski i historia ucz. kl. 5a i b poznali życie ludzi w średniowieczu, ich wierzenia, mity, a przy okazji wykonali i spożyli przebrani za bogów z Olimpu sałatkę grecką. W bibliotece szkolnej ucz. kl. 8 zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat zdrowego odżywiania. Nauczyciel przyrody zaprosił na zajęcia trenera fitness p. Marzenę Welenc, która przekazała uczniom cenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Przeprowadziła również zajęcia z aerobiku. Wielu uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły uczestniczy w różnych formach zajęć sportowych i ruchowych (treningi w klubie sportowym Iskra Narzym, zajęcia SKS, aerobik, joga, marsze z kijkami nornic walking, bieganie, taekwondo, taniec).