Rok 2021/2022

Biblioteka Szkolna – działania w roku szkolnym 2021/2022

1. 10 edycja Narodowego Czytania. Uczniowie klas ósmych wspólnie czytali frg. książki Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda - „ … to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie”.

2. Obchody Dnia Głośnego Czytania (29 września 2021 r.) - zajęcia w grupie przedszkolnej Sówki oraz w bibliotece szkolnej.

3. Zajęcia czytelnicze z okazji Dnia Pluszowego Misia oraz Dnia Postaci z Bajek – m in. zajęcia wokół legend polskich, np. „O Lechu, Czechu i Rusie”.

4. Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” (gra biblioteczna pt. czytanie wzmacnia, film pt. Operacja człowiek w czerni, zajęcia – książki wzmacniają...mięśnie i in.). W nocce uczestniczyli uczniowie – członkowie Szkolnego Koła Wolontariat. Zajęcia czytelnicze prowadziła również Danuta Szeluga – pracownik Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Działdowie.

5. Zajęcia edukacyjne pt. „Od Lolka do Jana Pawła II” (współpraca z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną w Działdowie) dla klasy 4 i 5 z okazji 43. rocznicy wyboru K. Wojtyły na papieża Jana Pawła II – patrona naszej szkoły.

6. Polskie drogi do niepodległości – spotkanie z pracownikiem Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Działdowie. Uczniowie klasy ósmej debatowali oraz obejrzeli prezentację multimedialną przypominającą starania Polaków na przestrzeni wieków o odzyskanie niepodległości.

7. XIX ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8 -15 maja 2022 r.) pod hasłem: Biblioteka – Świat W Jednym Miejscu. - zajęcia czytelnicze dla klasy 4 pt. W świecie baśni. Również zajęcia dla przedszkolaków – Teatrzyk Kamishibai. Spotkanie autorskie z psychologiem - dr Aleksandrą Piotrowską.

8. XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (26 maja – 2 czerwca 2022 r.) pod hasłem: Polscy autorzy dla klimatu. Jest to akcja w ramach programu Fundacji ABC XXI wieku - Cała Polska czyta dzieciom. Przez cały rok szkolny nauczyciele, rodzice, zapraszani goście, członkowie Samorządu Szkolnego, harcerze 17 DWDH Kameleon czytali dzieciom w przedszkolu oraz na świetlicy szkolnej bajki, wiersze i opowiadania. Dzieci miały również możliwość obejrzenia i wysłuchania historii opowiedzianej w formie japońskiego teatru obrazkowego – Kamishibai. Przy okazji obchodów świąt patriotycznych, tj. Święto Flagi, Święto 3 Maja czytano dzieciom książki np. „Kto ty jesteś”, „Elementarz młodego Polaka” i „Dekalog Polaka” - wg nauk Jana Pawła II.

9. Uczennice klasy 2a oraz klasy 4 wzięły udział w XVII Międzynarodowym Konkursie „Haiku Dzieci Świata” na stworzenie wiersza haiku i towarzyszącej mu ilustracji o tematyce przewodniej - MIASTA, umożliwiających uczniom „zatrzymanie w czasie” ulotnych chwil z życia i otaczającego świata - rozstrzygnięcie nastąpi w wakacje (w sierpniu). Po raz trzeci wśród krajów uczestniczących w konkursie znalazła się Polska. Organizatorem konkursu jest japońska Fundacja JAL oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

10. Turniej Szachowy o Puchar Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roberta Gontarza. W turnieju uczestniczyło 20 uczniów naszej szkoły z klas 1-8. Czworo uczniów zdobyło puchary.